Wywiad

Czemu pacjenci tak często zamiast szukać pomocy u specjalisty leczą się sami tabletkami przeciwbólowymi?

W obecnym kształcie służby zdrowia dostęp do specjalisty jest ograniczony. Po pierwsze pacjent z bólem musi najpierw zgłosić się do lekarza rodzinnego po skierowanie do specjalisty a potem, ze względu na limit przyjęć, czekać na wizytę nawet kilka miesięcy. Niestety ból nie poczeka. Nie każdy może sobie pozwolić na wizytę prywatną. Zamiast tego pacjent idzie do apteki i kupuje popularne lub reklamowane leki przeciwbólowe.

Jakie mogą być konsekwencje takiego zachowania?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że ból zawsze jest objawem choroby. Niejednokrotnie jest to bardzo poważna choroba. Łagodzenie bólu lekami przeciwbólowy

mi, może znacznie opóźnić postawienie diagnozy i rozpoczęcie właściwego leczenia. Podkreślam jeszcze raz, że łagodzenie lub znoszenie dolegliwości bólowych nie jest leczeniem choroby powodującej ból.

Pamiętać należy, że w zasadzie wszystkie leki, nawet te kupowane bez recepty mogą wywołać skutki uboczne.

Niektórych leków, zwłaszcza z grupy niesterydowych przeciwzapalnych nie wolno ze sobą łączyć. Takie postępowanie nie przynosi spodziewanego większego efektu przeciwbólowego a jedynie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych powikłań jak krwawienie z przewodu pokarmowego.

Każdy lek wchodzi też w interakcje z innymi lekami przyjmowanymi przez pacjenta. Jako przykład należy podać popularny ibuprofen, który znosi ochronne działanie kwasu acetylosalicylowego na serce.

Kolejna rzecz to to, że często w preparatach o różnych nazwach jest ta sama substancja czynna czyli lecząca, i przyjmowanie ich w tym samym czasie może doprowadzić do przedawkowania leku.

Jako przykład służyć może wszechobecny paracetamol, który z jednej strony uważany jest za bezpieczny ze względu na niepowodowanie choroby wrzodowej i krwawień z przewodu pokarmowego, ale o czym się nie mówi może doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby.

Reklamy nie mówią też o szkodliwym wpływie leków przeciwbólowych na układ sercowo- naczyniowy i nerki.

Takich przykładów jest wiele, często niebezpiecznych dla życia.

Czy można pomóc takim osobom?

Przede wszystkim należy zacząć od diagnostyki i zidentyfikowania problemu. W drugiej kolejności należy zastosować odpowiednie leczenie, zarówno choroby wywołującej ból jak i samych dolegliwości bólowych.

Rodzajów bólu jest wiele np. ból receptorowy, ból neuropatyczny. Właściwe leczenie może dobrać tylko specjalista. Nie istnieje uniwersalny lek przeciwbólowy.

Czym jest IDLB ?

IDLB jest skrótem od Instytut Diagnostyki i Leczenia Bólu. IDLB tworzy grupa specjalistów z rożnych dziedzin medycyny, lekarzy i fizjoterapeutów, których łączy wspólna pasja – walka z bólem. W IDLB pacjent cierpiący z powodu bólu znajdzie wsparcie, pomoc i nowoczesne leczenie, oparte na światowych standardach.

Jacy pacjenci mogą szukać u Państwa pomocy?

Najczęściej są to pacjenci, którzy walkę z bólem rozpoczęli już jakiś czas temu nie znajdując skutecznej pomocy.

Podkreślam jednak, że Instytut otwarty jest dla wszystkich pacjentów, nie jesteśmy tylko „ostatnią deską ratunku”.

Pacjent nie musi wiedzieć na co jest chory i do jakiego specjalisty należy się udać. Instytut tworzą wybitni specjaliści z polskich i europejskich ośrodków: neurolodzy, anestezjolodzy, reumatolodzy, ortopedzi, onkolodzy, mający szerokie doświadczenie kliniczne w swoich specjalnościach, którzy nie tylko potrafią rozpoznać przyczynę dolegliwości, ale potrafią ją skutecznie leczyć. Poza podstawową specjalizacją lekarską każdy z lekarzy ukończył studia podyplomowe Leczenia bólu.

W IDLB każdy pacjent zostanie skierowany do odpowiedniego, w zależności od swojego schorzenia, specjalisty.

Dla nas każdy pacjent jest inny, w związku z tym leczenie dobieramy indywidualnie.

W jaki sposób Państwo leczycie?

Aby postawić właściwe rozpoznanie i dobrać skuteczne leczenie bólu niezbędna jest znajomość charakteru bólu, czasu trwania, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych. Pod uwagę należy wziąć również inne choroby występujące pacjenta.

Zasadą w IDLB, w zależności od dolegliwości, schorzenia i dotychczas wykonanych badań, jest diagnostyka, leczenie i rehabilitacja.

Jeżeli istnieje potrzeba bardziej szczegółowej diagnostyki tego co boli, posiadając nowoczesne zaplecze diagnostyczne, mamy możliwość precyzyjnego diagnozowania dolegliwości bólowych i ich lokalizacji, co z kolei umożliwia dobranie najkorzystniejszego leczenia.

Poza leczeniem farmakologicznym wykorzystujemy szeroki zakres leczenia zabiegowego np. blokady, neurolizy i termolezje.

Stosowane w IDLB leczenie zabiegowe jest skuteczną alternatywą dla tych chorych, którzy np. w przypadku schorzeń kręgosłupa nie mogą być operowani lub operacja nie przyniosła spodziewanych rezultatów.

Leczenie zabiegowe stosuje się również w wielu innych schorzeniach jak np. termolezja zwoju Gassaera przypadku neuralgii trójdzielnej, PRF w przypadku silnych bólów stawów.

Są to mało popularne, zarówno wśród lekarzy jak i pacjentów, ale bardzo skuteczne metody walki z bólem. Pod warunkiem oczywiście, że zostaną odpowiednio dobrane do pacjenta i umiejętnie wykonane.

Jaki schorzenia Państwo leczycie?

Zakres leczonych schorzeń jest bardzo szeroki. Zajmujemy się każdym rodzajem bólu. Najpopularniejsze to bóle głowy, bóle kręgosłupa, neuralgia popółpaścowa, neuralgia nerwu trójdzielnego, polineuropatia, bóle stawów.

Nasi specjaliści radzą sobie również z rzadziej diagozowanymi dolegliwościami bólowymi jak np. bóle całego ciała; fibromilgia, bóle pourazowe, rozmaite bóle neuropatyczne i wiele wiele innych. Wbrew pozorom takich bóli w społeczeństwie jest dużo, problem w tym, że na ogół lekarze niezwiązani z leczeniem bólu nie potrafią ich rozpoznać i właściwie zakwalifikować a co za tym idzie skutecznie leczyć. Pacjenci czasami miesiącami cierpią, bezskutecznie szukając pomocy.

Inny problem dotyczy chorych na nowotwór. Powszechnie uważa się, że rak musi boleć. Tymczasem jest to nieprawda, dysponujemy wieloma metodami leczenia bólu nowotworowego, zazwyczaj jest to leczenie skojarzone zarówno tabletki jak i zabiegi , które „wyłączają nerwy przewodzące ból”. Pacjent z nowotworem naprawdę nie musi cierpieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *